projekt domu parterowego z antresolą

Czy drewno na elewacji to był dobry pomysł? Nieeee…  🙂 TO BYŁ NAJLEPSZY POMYSŁ!
Zapraszam do obejrzenia realizacji: projekt domu parterowego z antresolą oraz wysokim na ponad 6 metrów salonem.  Zapytacie dlaczego cenię ten projekt domu?

  • po pierwsze uczestniczyłem nie tylko podczas projektowania tego domu, ale również prowadziłem całą budowę tzn.: w imieniu Inwestorki zamawialiśmy materiały budowlane organizowaliśmy, koordynowaliśmy ekipy budowlane generalnie przejąłem rolę tzw.: inwestora zastępczego.
  • po drugie pierwszy raz w projekcie zastosowałem belkę solarną czyli belkę której zadaniem jest ograniczenie nagrzewania salonu w okresie lata.
  • po trzecie dom ogrzewany jest prądem! Tak prądem…..

3 strefy, 5 pokoi, wjazd na działkę od zachodu. Jak to wszytko poukładać?

Projekt domu z antresolą to 191 m2 i został zaprojektowany dla rodziny z dwójką dzieci. Budynek ten został podzielony na 3 strefy: strefę gospodarczą (50 m2), strefę dzienną (80m2) oraz strefę prywatną (60m2).

Podczas projektowania usytuowanie budynku względem stron świata miało olbrzymie znaczenie. Cały proces projektowy przyświecał tej idei tzn.: żeby pokoje miały okna od południa i zachodu oraz by nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń. Zatem większość lub wszystkie okna w pokojach należało zlokalizować od południa, a w najgorszym przypadku od zachodu. Niestety wjazd na działkę od zachodu nie ułatwiał zadania.
Ostatecznie udało się to wszystko poukładać i tak 4 z 5 pokoi posiadają okna idealnie wystawione na południe a jeden pokój (sypialnia) na zachód, okno w kuchni znajduje się na północnej elewacji. Salon o powierzchni 53 m2 ma wymiary 7,2m x 7,4m. Garaż zlokalizowany jest od strony wschodniej. Dzięki temu na elewacji frontowej nie widzimy bramy garażowej! Cudowne rozwiązanie 🙂
Szerokość budynku mierząc od środka to 7,39 metra. Długość budynku z garażem to 25,67 metra. Budynek ten można zlokalizować na działce o szerokości już 18 metrów!

300 m3 kubatury, 20 m2 szyby

Wysokość salonu to ponad 6,5 metra, a wraz z kuchnią i antresolą to ponad 300 m3 kubatury. Dodatkowo przestrzeń ta została wzmocniona poprzez wykonanie 7 metrowej ściany szkła. Waga całego przeszklenia to ponad 1000 kg.

belka solarna. Czyli jak uniknęliśmy przegrzewania salonu?

Tak jak przypuszczaliśmy w okresie zimy przy przepięknej pogodzie temperatura w salonie potrafi podnieść się o dodatkowe 5 stopni a wszytko to dzięki szklanej ścianie w salonie o powierzchni ponad 20 m2. Natomiast dzięki zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanej „belce solarnej” w okresie lata do pomieszczenia salonu nie przedostają się bezpośrednio promienie słoneczne dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania się pomieszczenia.

technologia budowy domu

Projekt domu parterowego z antresolą  zakładał budowę  w tradycyjny sposób tzn.: konstrukcję budynku stanowi fundament, a ściany parteru wykonano z pustaków silikatowych. Ściany zostały ocieplone styropianem o grubości 20 cm. Strop antresoli, strychu wykonano z belek drewnianych. Konstrukcję dachu stanowią krokwie oraz jętki. Dach został ocieplony wełną mineralną o grubości 40 cm i pokryty dachówką ceramiczną. Dużym wyzwaniem było niezaprojektowanie stropu nad salonem, ale jak widać konstruktorzy dali radę i dzięki temu mamy przepiękną przestrzeń nad salonem. 

ogrzewanie domu. Jakie wybrać?

W tym domu parterowym wykonano ogrzewanie połogowe elektryczne, akumulacyjne.  Koszt ogrzania budynku to tylko 2800 zł na rok plus ok 700 zł na rok za ogrzanie ciepłej wody użytkowej.
Dlaczego wybrałem taki system? Zaletą tego rozwiązania jest relatywnie niski koszt inwestycyjny, atrakcyjne koszty miesięczne za prąd oraz to, że dom jest przyjazny środowisku – nie wprowadza pyłów do atmosfery dzięki czemu nie przyczynia się do smogu!  Śledź serwis na bieżąco, a dowiesz się jak jest zbudowany system oraz jakie są koszty miesięczne ogrzania tego domu. 
Dlaczego Inwestorka wybrała taki system ogrzewania budynku? Na etapie projektowania przygotowaliśmy szacowane zestawianie kosztów ogrzewania tego budynku i zestawiliśmy koszty ogrzewania gazem ziemnym min.: z  energią elektryczną oraz z drewnem. Z obliczeń wynika,  że koszty grzaniem gazem ziemnym  wyniosły by ok.: 2500,00 zł na rok. Dla zainteresowanych udostępniam mój autorski plik do analizy:

drewno, klinkier, beton, pustaki

proste i prawdziwe czyli elementy które  budują atmosferę tego miejsca. W tym domu, w tym projekcie brakuje elementów udawanych. Nie ma materiałów które by coś imitowały – widoczne elementy konstrukcji dachu przenikają się z widocznymi drewnianymi belkami stropowymi antresoli. Nieotynkowane słupy żelbetowe przenikają się z nietynkowanymi ścianami z pustaków. Dom jest prawdziwy i to te właśnie elementy nadają pazur wnętrzom i powodują, że jest przytulnie. Atutem zastosowania tych materiałów jest to, że dom ten będzie pięknie się starzał.


Podoba Ci się ten projekt? Chcesz zobaczyć więcej zdjęć lub nas poznać? Zajrzyj koniecznie na facebook oraz instagram. Zostaw komentarz, a będzie to dla mnie sygnał, że to co robię ma sens. 

Pamiętaj również, że zawsze możesz umówić się na spotkanie tel.: +48 415 13 20 lub wideo rozmowę. Do konsultacji online czy wideo używamy aplikacji Hangouts Meet – nie musisz nic instalować wysyłamy link i wszystko działa 🙂 Do zobaczenia.