high-tech projekt domu z antresolą

Dzisiaj przedstawię Wam dom high-tech który został zrealizowany według naszego indywidualnego projektu. 

Sam projekt domu  jak i jego późniejsza realizacja szczególnie przypadła mi do gustu.  Zapytacie dlaczego?
Po pierwsze budynek ostał zaprojektowany w oparciu o dwie bryły które wzajemnie przenikają się co tworzy niesamowity widok we wnętrzu.
Po drugie na elewacji zostało zastosowane przepiękne drewno modrzewiowe.
Po trzecie we wnętrzu domu znajduje się przepiękna antresola.  
Po czwarte jest to dom high-tech.

Gdzie znajduje się projektowany budynek?

Dom high-tech położony jest w części północnej Poznania w bardzo ciasnej zabudowie. Niestety, zabudowa jest już typowa dla polskiego krajobrazu – czyli chaotyczna: są tu bowiem powściągliwe miejskie domy z płaskimi dachami, ale i rozbudowane wille ze skośnymi dachami.

Jakie strefy i dla kogo został zaprojektowany dom? 

Budynek został zaprojektowany dla rodziny z dwójką dzieci i cały układ  domu został temu podporządkowany. Dom jednorodzinny miał być wyraźnie podzielony na dwie strefy. Strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na piętrze. Strefy dodatkowo zostały przedzielone przepiękną antresolą. Te wymagania jak i kształt działki – wjazd od wschodu bardzo szybko narzuciły kształt całego budynku i ukierunkowanie poszczególnych stref. Układ funkcjonalny wnętrz podporządkowany jest życiu rodzinnemu i łatwości utrzymaniu porządku. Wnętrza to nie tylko skupisko designerskich przedmiotów ale funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości przestrzeń: zastosowane okładziny ograniczają zabrudzenia ścian; liczne ukryte schowki pozwalają utrzymać ład. Inwestorom nie zależało bowiem tylko na katalogowym domu, ale na funkcjonującej razem z ich życiem „maszyną do mieszkania”

Technologia budowy domu?

Projekt domu high-tech zakładał budowę domu w tradycyjny sposób tzn.: konstrukcję budynku stanowi fundament, a ściany parteru oraz piętra zaprojektowano w technologii murowanej z pustaków ceramicznych. Ściany zostały ocieplone styropianem o grubości 20 cm. W miejscach gdzie znajdują się elementy drewniane przewidziano wełnę mineralną. Strop pomiędzy kondygnacjami został wykonany w technologii żelbetowej, monolitycznej.
Konstrukcję dachu stanowią belki drewniane, krokwie oraz belki stalowe. Dach został ocieplony wełną mineralną o grubości 40 cm i pokryty dachówką ceramiczną.

Ogrzewanie domu. Jakie wybrać?

W tym przypadku zastosowano ogrzewanie pompą ciepła. Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego. Spaliny, które wydobywają się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych. Odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury domu pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa! Oczywiście w całym domu wykonano ogrzewanie podłogowe.