dom dwulokalowy – czyli atrakcyjna alternatywa

Co to jest dom dwulokalowy, dom dwurodzinny?

Dom dwulokalowy, dom dwurodzinny w myśl przepisów prawa budowlanego to wciąż dom jednorodzinny. Zatem realizując projekt domu dwulokalowego, odnosimy się do przepisów planistycznych, zapisów decyzji o warunkach zabudowy jak i do zabudowy jednorodzinnej. Fakt istnienia dwóch lokali nie ma tutaj żadnego znaczenia. Reasumując, na każdej działce na której można zaprojektować dom jednorodzinny architekt może wykonać projekt domu dwulokalkowego.

I tak najlepszym rozwiązaniem jest by każdy lokal miał osobne wejście od strony północnej, a lokale były oddzielone pomiędzy sobą ścianą pionową o wysokich parametrach akustycznych. Przede wszystkim na parterze każdego z lokali powinien znajdować się salon z kuchnią, niewielką łazienką, pomieszczeniem gospodarczym i garażem. Na piętrze powinna naleźć się łazienka, garderoba oraz 3 sypialnie. W przypadku gdy dom ma dach stromy często wykorzystuje się przestrzeń strychu na cele gospodarcze (pralnia, składzik akcesoriów świątecznych itp…). W tak zaprojektowanym domu front budynku wynosi tylko 15 metrów!

Jaka powinna być minimalna powierzchnia lokalu w domu dwulokalowym?

Nie ma określonej minimalnej powierzchni domu dwulokalowego. Z doświadczenia wiem, że najlepiej sprzedającymi się domami dwulokalowymi to te o powierzchni pomiędzy 100 a120 m2 na jeden lokal mieszkalny.

Dom dwulokalowy – jakie są minimalne wymiary działki? 

Powierzchnia działki uzależniona jest od szerokości i długości działki. Optymalna szerokość w przypadku domów dwulokalowych to 23 metry (15 metrów na dom oraz  po  4 metry do granicy działki). Przy założeniu, że średnio można zabudować działkę w 20% to minimalna powierzchnia działki wynosi 750 m2 . Zatem pożądane wymiary działki to 23 metry od frontu i 32 metry głębokości. Powierzchnia działki na poziomie 750 m2 jest też pewnym standardem dla domów jednorodzinnych jednolokalowych.

Opłacalność inwestycji w dom dwulokalowy, dom dwurodzinny

Projekt domu dwulokalowego, budowa domu dwulokalowego oraz późniejsza jego sprzedaż to idealne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem jak i deweloperów którzy szukają maksymalizacji z inwestycji. Na pewno główne oszczędności wynikają z niższej wartości działki (mamy dwóch niezależnych finansowo współwłaścicieli).

Tak jak wspomniałem minimalna powierzchnia działki na potrzeby domu jednorodzinnego jednolokalowego czy domu jednorodzinnego dwulokalowego to  750 m2. Zatem na zakup działki należy przeznaczyć 150 000 zł. Koszt budowy domu (jednego lokalu o powierzchni 110 m2 z wraz z marżą dewelopera) to 400 000 zł. Zatem z tego tytułu deweloper:

  • w przypadku  domu jednorodzinnego jednolokalowego zaproponował by sprzedaż swojej nieruchomości w kwocie 550 000 zł
  • w przypadku  domu jednorodzinnego dwulokalowego zaproponował by cenę 950 000 zł (za dwa lokale) co przekłada się na cenę ofertową lokalu 475 000 zł.

Z tego przykładu wynika jednoznacznie, że przy takim samym standardzie budowy domu deweloper może zaoferować niższą cenę sprzedającemu o 75 000 zł!

Gdzie najczęściej projektujemy domy dwulokalowe?

Projekty domów dwulokalowych, domów dwurodzinnych  najczęściej realizujemy w:

  • Poznaniu na Umultowie i Naramowicach oraz w okolicach powiatu poznańskiego w miejscowościach takich jak: Lusówko, Tarnowo Podgórne, Miękowo, Wiry, Komorniki, Dąbrówka; Rokietnicy;
  • oraz w Szczecinie i miejscowościach Krzekwo, Bezrzecze, Dobra, Wołczkowo, Osów, Mierzyn, Dołuje, Warzymice.

Zdjęcia, oraz film wykonał serwis bliskopoznania.pl  dziękujemy i pozdrawiamy 🙂